Zpět nahoru

Biokosmetika

Přírodní kosmetika není totéž, co biokosmetika. Zatímco označení biopotravin podléhá přísným normám Evropské unie, u kosmetiky je to mnohem složitější. 

Mnoho kosmetických výrobních společností používá přírodní nebo z přírodních surovin odvozené suroviny pro výrobu kosmetických prostředků. Takové kosmetice se říká přírodní. Složení těchto přípravků může být velmi podobné s biokosmetikou. Hlavní rozdíl spočívá v povinnosti výrobců biokosmetiky prokazovat certifikačnímu orgánu, že použité suroviny jsou nejen přírodního charakteru, ale současně pocházejí z ekologického zemědělství a pro tento účel mají platná nezávislá osvědčení.

Ze zdravotního hlediska je podstatné, že při pěstování rostlinných surovin určených pro biokosmetiku nesmí být použita syntetická hnojiva ani syntetické přípravky proti škůdcům, jejichž nejznámější skupinou jsou pesticidy. Jinými slovy, biokosmetika je přírodní kosmetika vyrobena v bio kvalitě.

Orientaci a rozdíl mezi přírodní a bio kosmetikou vám usnadní certifikáty, kterých dnes existuje celá řada a mnohé z nich má několik stupňů rozlišení podle množství obsažených bio látek (více viz. Certifikace přírodní kosmetiky).