Zpět nahoru

Druhy UV filtrů v kosmetice

Chemické a minerální UV filtry s různými zdravotními důsledky.

Důležitým hlediskem při výběru sluneční kosmetiky je i to, jaký UV filtr konkrétní výrobek obsahuje. Existují chemické nebo minerální UV filtry. Chemické filtry se vstřebávají do naší pokožky, často vyvolávají alergické reakce a mají i řadu dalších nežádoucích účinků na lidské zdraví, což potvrzují další a nové studie (oxybenzone). Naproti tomu minerální filtry zůstávají jen na povrchu pokožky, kde odráží sluneční paprsky. Jsou účinné, voděodolné a otěruvzdorné. Jedinou nevýhodou kosmetiky s minerálními UV filtry je její konzistence a o něco vyšší cena.

Pojďme se teď podívat na jednotlivé druhy UV filtrů trošku zblízka.

Chemické filtry

Chemické filtry jsou organické sloučeniny, které pronikají do pokožky a tam pohlcují UV záření. Naší pokožku chrání před sluncem chemickou reakcí - přeměnou UV záření na teplo. Tyto chemikálie však mají tři velké problémy:

Produkují volné radikály

Tím, že chemické filtry produkují volné radikály, zvyšují poškození buněk a způsobují změny, které vedou k rakovině. Například benzophenon (a podobné sloučeniny) jsou jedny z nejmocnějších generátorů volných radikálů. Benzophenon je aktivován slunečním zářením, které ho štěpí na volné radikály. Ty pak reagují s dalšími molekulami a poškozují tuky, bílkoviny a DNA buněk, čímž způsobují stárnutí kůže a vznik rakoviny

Zahrávají si s našími hormony

Oxybenzone - narušitel hormonální rovnováhy - byl nalezen v moči 86 z 90 amerických dívek ve věku 6 až 8 let (Wolff 2007). Toto je příklad jednoho chemického filtru, kterému se chcete vyhnout velkým obloukem. Mezi další takové chemické filtry patří : avobenzone, benzophenone, ethylhexyl p-methosycinnimate, 2-ethylhexyl salicylate, homosalate, octocrylene, ethylhexyl salicylate, glyceryl PABA či octyl methoxycinnamate.

Jsou to syntetické chemické látky

které se hromadí v našem tělesném tuku. Lidské tělo je dobře vybaveno, aby se zbavilo biologických látek, kterým bylo vystaveno po milióny let. Ale má problémy v odstranění nových a nebiologických sloučenin jako jsou DDT, dioxiny, PCB či právě chemické filtry v opalovací kosmetice

Existují však i chemické sluneční filtry, které mají méně potenciálních zdravotních rizik a nemají žádné známé účinky na hormonální rovnováhu. Patří mezi ně Mexoryl SX, LX, Tinosorb S a Tinosorb M. Tyto sluneční filtry jsou součástí opalovacích krémů evropských značek jako jsou:

 • DayLong
 • La Roche-Posay
 • Vichy
 • Altermed

Vždy si však zkontrolujte složení konkrétního výrobku, neboť řada výrobců má různé opalovací krémy s různými chemickými případně minerálními filtry nebo i jejich kombinací.

Minerální filtry

Minerální filtry jsou čistě přírodní minerální pigmenty pomleté na jemňoučký prach. Minerální filtry se na rozdíl od těch chemických do těla nevstřebávají, ale vytváří na kůži tenkou vrstvu, která odráží sluneční paprsky jako zrcadlo.Tyto filtry jsou pro nás tou nejbezpečnější a nejzdravější volbou. Jejich nevýhodou je však kromě vyšší ceny také to, že se hůře roztírají, mohou být trochu lepkavé a po jejich aplikaci může být pokožka lehce bílá. Opalovací prostředky s minerálními filtry se však každoročně umísťují na předních místech žebříčků nejlepších opalovacích prostředků z hlediska jejich bezpečnosti, který sestavuje nezisková organizace EWG.

V opalovací kosmetice se používají dva druhy minerálních filtrů:

Zinek (oxid zinečnatý, zinc oxide)

je nejčistší a nejefektivnější aktivní ingredience, kterou můžete v opalovací kosmetice nalézt. Nabízí širokospektrou ochranu před UVA i UVB zářením a přitom nepředstavuje absolutně žádné zdravotní riziko. Ty nejbezpečnější a nejlepší opalovací výrobky obsahují pouze zinek jako aktivní ingredienci.

Titan (oxid titančitý, titanium dioxide)

je váš druhý nejlepší přítel. Používá se nejen v opalovací kosmetice, ale v celé řadě kosmetických výrobků. Tento minerální UV filtr nabízí stejnou ochranu před slunečním zářením jako zinek a také se nevstřebává do našeho těla. Problémem může být jeho vdechnutí, pokud je v práškové formě. To ovšem není případ opalovací kosmetiky. 

Pozor na nanočástice

V posledních letech se diskutovaným tématem v kosmetice staly nanočástice. V některých opalovacích krémech je výrobci používají proto, aby zvýšily ochranu před UVA zářením a aby krém nebyl při aplikaci na kůži tak bílý. Problémeme je, že když se částice natolik zmenší (nanočástice je menší než 100nm), může pak snadno migrovat do tělesných tkání. Některé studie naznačují, že tam mohou způsobovat různé problémy. Například nanočástice oxidu zinku i titania silně reagují s UV zářením (Dunford 1997) a mohou poškodit kožní buňky (Sharma 2009). Výrobci obvykle nanočástice dále obalují, aby tak snížili jejich aktivitu (Popov 2009, Serpone 2006). Nakolik jsou však minerální filtry s nanočásticemi bezpečné prostě zatím nevíme. Minimálně do doby, dokud nové studie nepotrvrdí bezpečnost užití nanočástic v kosmetických produktech, je rozumné se jim vyhýbat.

Evropská Unie vyžaduje označení "nano" u dané ingredience na obalu kosmetických výrobků. V seznamu ingrediencí tedy bude uvedeno např. Titanium Dioxide (nano). 

My jsme za vás probrali některé známé značky a podívali se na jejich složení (aktualizováno červen 2017).

Non-nano

Příkladem značky opalovacích prostředků, které ve složení uvádějí, že nanočástice nepoužívají, jsou opalovací krémy následujících značek:

 • Lavera (viz. produkty)
 • Dr. Mercola 
 • Bioderma Photoderm Mineral

Nano

Naopak příklady produktů, které nanočástice používají:

 • Sun Dance - privátní značka drogerie DM
 • Avene - Mineral lotion
 • Daylong extreme

Podělte se o své zkušenosti!

Používáte přírodní kosmetiku? Jaké s ní máte zkušenosti? Jaké opalovací přípravky byste doporučili? Podělte se o své názory s dalšími čtenáři nebo vložte své dotazy do diskuze.

12 komentář(e)

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na názor na Cannasol opalovací gel 11 (150ml). Na netu čtu, že "gel obsahuje unikátní fyzikální UV filtr v podobě skleněných mikročástic". Co si mám pod tím představit? Co to je? Představuje to taky určité riziko? Už jsme jedno balení gelu vypotřebovali (mám 2 a 5 leté děti). Skvělé je, že se dobře roztírá, což se o ostatních říct nedá. Je sice hodně parfemovaný, ale zatím jsem na našem trhu nic lepšího neobjevila. A krém s UV filtrem 50 nechci. Děkuji za informace.

Opalovací gel Cannasol obsahuje chemický sluneční filtr s názvem Ethylhexyl Methoxycinnamate nebo jinak také octinoxate. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších chemických slunečních filtrů, který však může působit jako fotoalergen. Ty u vnímavých lidí způsobují větší citlivost vůči slunečnímu záření a v kombinaci se slunečními paprsky spouštějí alergickou reakci (studie: Rodriguez E, Valbuena MC, Rey M, Porras de Quintana L, 2006). V laboratorních pokusech byla tato látka potvrzena také jako narušitel hormonů štítné žlázy (zdroj: Evropská endokrinologická komise). Zkuste se poohlédnout spíše po slunečních přípravcích s obsahem minerálních filtrů (zinek a titan), které jsou považovány za bezpečné, jak je popsáno výše v našem článku. Příkladem může být sluneční krém od Eco Cosmetics (více o této značce zde) či kosmetika Eubiona Sun. Je však třeba počítat s tím, že většina krémů s minerálními filtry se hůže maže a pokožka zůstává bílá (tato vrstva pak odráží sluneční paprsky). Nemají však žádné nežádoucí zdravotní účinky, což je zejména u dětí či citlivých osob velmi důležité.

Dobrý den, už asi 3 dny vybírám opalovací krém pro 2letou dcerku a nemohu vybrat. Většina obsahuje chemické filtry ( nevhodné ) , vždy alespoň 1-2 látky z Vámi vyjmenovaných tam najdu! 100% minerální opalovací krémy zase ve 100% obsahují nanočástice, do kterých se mi nechce už vůbec. a i tzv."bio" kosmetika vlastně není žádná sláva, buď mají příliš nízké ochranné faktory, nebo třeba jak píšete Lavera vlastně používá nano částice, a když ve složení náhodou nenaleznu nanočástice, tak je tam zase pro změnu hliník! Viz. Eco baby i Lavera. Co je tedy menší zlo? Co byste doporučili, kromě tedy sezení ve stínu :), děkuji.

Mezi nejbezpečnější opalovací přípravky na našem trhu patří ty s minerálními slunečními filtry, které neobsahují nanočástice a jsou ideálně také neparfémované. Námi doporučené opalovací přípravky jsou následující:

 • ECO Cosmetics: Eco baby SPF 45
 • neparfémovaný transparentní pleťový olej Eco cosmetics SPF 30
 • neparfémovaný sluneční krém ECO Cosmetics Neutral SPF 20 
 • Eubiona Sun (SPF 20/30)
 • Biosolis opalovací mléko pro děti SPF 30
 • Biosolis Sun Spray SPF 15/30 
 • Biosolis extreme fluid SPF50+


Všechny tyto výrobky jsou bezpečné a neobsahují nanočástice. U jedinců s citlivou pokožkou se sklonem k alergiím či ekzémům doporučujeme používat výrobky bez parfemace (více o vůních zde). Pokud se chcete vyhnout i hliníku, neobsahují ho první dva uvedené opalovací přípravky v seznamu - Eco baby SPF 45 a neparfémovaný transparentní pleťový olej od Eco cosmetics SPF 30 (stav v roce 2014). Vždy si ale zkontrolujte konkrétní produkt, neboť složení výrobci občas mění či se liší i v rámci jednotlivé značky (například Eco Baby SPF 50 již má jiné složení a malé množství hliníku obsahuje).

Podle aktuální kosmetické databáze Skindeep je však hliník (na obalu uveden jako aluminum hydroxide a alumina) v opalovacích produktech hodnocen jako "low hazard" - tedy s malým rizikem, takže si na základě nových poznatků od minulých let "polepšil".

 

Dobrý den, také každé léto řešíme jaký opalovací krém pořídit pro naše malé děti. V tomto článku je v odstavci minerální filtry uveden oxid titaničitý jako složka, ze které bychom neměli mít velké obavy, narozdíl od nanočástic. Zkusil jsem si na netu o oxidu titaničitém něco vyhledat na netu, ale několikrát jsem narazil na to, že oxid titaničitý jsou nanočástice. Je to zmíněno i v nejnovějším dTestu (7/2014, strana 18, červený sloupeček vpravo dole). Dokázal by jste mi někdo říci jak to je ? Děkuji moc. Tomáš

 

Nanočástice je menší než 100nm. Jak oxid titančitý tak oxid zinečnatý mohou být v opalovací kosmetice ve velikosti nanočástic či ve velikosti větší. Vždy záleží na výrobci, jakou velikost ve svých produktech použije. V článku výše uvádíme seznam konkrétních opalovacích produktů, které nanočástice neobsahují, jsou tedy bezpečné a doporučujeme je. 

Dobrý den,

A k těm nano částicím. Mám tomu rozumět tak, že oxid zinku a titanu je v pořádku pokud není v nano podobě? Chci si dělat totiž domácí opalovací krém a odmítla jsem do něj přidávat oxid zinku, protože jsem četla, že je škodlivý. 

Děkuji za odpověď

Ano, oxid zinku i titanu, pokud není v nano podobě, je ten nejbezpečnější sluneční filtr, jaký můžete v ochranné opalovací kosmetice mít.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor na tento opalovací krém: HRISTINA Přírodní opalovací mléko pro miminka SPF 50 250 ml. O tom, zda obsahuje nanočástice, jsem se nikde nic nedočetla. Myslíte, že dle složení patří mezi ty nejlepší? Děkuji za odpověď :-)

Méko by nemělo obsahovat nanočástice. Trochu zarážející je poměrně nízká cena, ale je to zřejmě tím, že se vyrábí v Bulharsku. 

Dobrý den, 

chtěla jsem se zeptat na Váš názor na  sluneční řadu od firmy Thalgo a jest-li je opravdu vše v této kosmetice přírodní. Děkuji za odpověd.

Podívali jsme se na Thalgo omlazující ochranný opalovací krém s faktorem 50 a musíme konstatovat, že složení tohoto krému má k opravdové (certifikované) přírodní kosmetice opravdu daleko. Opalovací krém obsahuje sporné chemické filtry, jako např. Ethylhexyl Methoxycinnamate (známý také jako octinoxate). Tato ingredience se vyskytuje v těle lidí, včetně vzorků mateřského mléka a u laboratorních zvířat vykazuje účinky na hormony. 

Jakou značku přírodní kosmetiky používáte nebo byste rádi vyzkoušeli?