Druhy UV filtrů v kosmetice

Důležitým hlediskem při výběru sluneční kosmetiky je i to, jaký UV filtr konkrétní výrobek obsahuje. Existují chemické nebo minerální UV filtry. Chemické filtry se vstřebávají do naší pokožky, často vyvolávají alergické reakce a mají i řadu dalších nežádoucích účinků na lidské zdraví, což potvrzují další a nové studie (oxybenzone). Naproti tomu minerální filtry zůstávají jen na povrchu pokožky, kde odráží sluneční paprsky. Jsou účinné, voděodolné a otěruvzdorné. Jedinou nevýhodou kosmetiky s minerálními UV filtry je její konzistence a o něco vyšší cena.

Pojďme se teď podívat na jednotlivé druhy UV filtrů trošku zblízka.

Chemické filtry

Chemické filtry jsou organické sloučeniny, které pronikají do pokožky a tam pohlcují UV záření. Naší pokožku chrání před sluncem chemickou reakcí - přeměnou UV záření na teplo. Tyto chemikálie však mají tři velké problémy:

Produkují volné radikály

Tím, že chemické filtry produkují volné radikály, zvyšují poškození buněk a způsobují změny, které vedou k rakovině. Například benzophenon (a podobné sloučeniny) jsou jedny z nejmocnějších generátorů volných radikálů. Benzophenon je aktivován slunečním zářením, které ho štěpí na volné radikály. Ty pak reagují s dalšími molekulami a poškozují tuky, bílkoviny a DNA buněk, čímž způsobují stárnutí kůže a vznik rakoviny

Zahrávají si s našími hormony

Oxybenzone - narušitel hormonální rovnováhy - byl nalezen v moči 86 z 90 amerických dívek ve věku 6 až 8 let (Wolff 2007). Toto je příklad jednoho chemického filtru, kterému se chcete vyhnout velkým obloukem. Mezi další takové chemické filtry patří : avobenzone, benzophenone, ethylhexyl p-methosycinnimate, 2-ethylhexyl salicylate, homosalate, octocrylene, ethylhexyl salicylate, glyceryl PABA či octyl methoxycinnamate.

Jsou to syntetické chemické látky

které se hromadí v našem tělesném tuku. Lidské tělo je dobře vybaveno, aby se zbavilo biologických látek, kterým bylo vystaveno po milióny let. Ale má problémy v odstranění nových a nebiologických sloučenin jako jsou DDT, dioxiny, PCB či právě chemické filtry v opalovací kosmetice

Existují však i chemické sluneční filtry, které mají méně potenciálních zdravotních rizik a nemají žádné známé účinky na hormonální rovnováhu. Patří mezi ně Mexoryl SX, LX, Tinosorb S a Tinosorb M. Tyto sluneční filtry jsou součástí opalovacích krémů evropských značek jako jsou:

  • DayLong
  • La Roche-Posay
  • Vichy
  • Altermed

Vždy si však zkontrolujte složení konkrétního výrobku, neboť řada výrobců má různé opalovací krémy s různými chemickými případně minerálními filtry nebo i jejich kombinací.

Ochrana před sluncem

Minerální filtry

Minerální filtry jsou čistě přírodní minerální pigmenty pomleté na jemňoučký prach. Minerální filtry se na rozdíl od těch chemických do těla nevstřebávají, ale vytváří na kůži tenkou vrstvu, která odráží sluneční paprsky jako zrcadlo.Tyto filtry jsou pro nás tou nejbezpečnější a nejzdravější volbou. Jejich nevýhodou je však kromě vyšší ceny také to, že se hůře roztírají, mohou být trochu lepkavé a po jejich aplikaci je pokožka lehce bílá. Opalovací prostředky s minerálními filtry se však každoročně umísťují na předních místech žebříčků nejlepších opalovacích prostředků z hlediska jejich bezpečnosti, který sestavuje nezisková organizace EWG.

V opalovací kosmetice se používají dva druhy minerálních filtrů:

Zinek (oxid zinečnatý, zinc oxide)

je nejčistší a nejefektivnější aktivní ingredience, kterou můžete v opalovací kosmetice nalézt. Nabízí širokospektrou ochranu před UVA i UVB zářením a přitom nepředstavuje absolutně žádné zdravotní riziko. Ty nejbezpečnější a nejlepší opalovací výrobky obsahují pouze zinek jako aktivní ingredienci.

Titan (oxid titančitý, titanium dioxide)

je váš druhý nejlepší přítel. Používá se nejen v opalovací kosmetice, ale i v celé řadě kosmetických výrobků. Tento minerální UV filtr nabízí stejnou ochranu před UV zářením jako zinek a také se nevstřebává do našeho těla. Problémem může být ale jeho vdechnutí, pokud je v práškové formě (není případ opalovací kosmetiky).

Pozor na nanočástice

V posledních letech se diskutovaným tématem - a to nejen v kosmetice, ale i například v jídle - staly nanočástice. V některých minerálních opalovacích krémech je výrobci používají jednak, aby zvýšily ochranu před UVA zářením a také aby krém nebyl při aplikaci na kůži tak bílý. Tím, že se částice natolik zmenší (nanočástice je menší než 100nm), může pak snadno migrovat do tělesných tkání. Některé studie naznačují, že tam mohou způsobovat různé problémy. Například nanočástice oxidu jak zinku tak titania silně reagují s UV zářením (Dunford 1997) a mohou poškodit kožní buňky (Sharma 2009). Výrobci obvykle nanočástice dále obalují, aby tak snížili jejich aktivitu (Popov 2009, Serpone 2006). Nakolik jsou však minerální filtry s nanočásticemi bezpečné prostě zatím nevíme. Minimálně do té doby, dokud nové studie nepotrvrdí bezpečnost užití nanočástic v kosmetických produktech, je rozumné se jim vyhýbat.

V současné době je u nás v České Republice těžké dohledat, která opalovací kosmetika nanočástice obsahuje a která ne. Někteří výrobci v zámoří na obal výrobku uvádějí poznámku "non-nano", aby zdůraznili, že v produktu nanočástice nenaleznete. Evropská Unie naopak vyžaduje označení na obalu kosmetických výrobků, které nanočástice obsahují (v seznamu ingrediencí bude uvedeno slovo "nano").

Plavání

My jsme za vás probrali některé známé značky a podívali se na jejich složení, které uvádíme níže (pro tuto informaci jsme však museli většinou zabrousit na zahraniční weby!) Budeme rádi, pokud nám pomůžete seznam doplnit.

Non-nano

Příkladem značky opalovacích prostředků, které uvádějí, že nanočástice nepoužívají, jsou opalovací krémy následujících značek:

  • Eco cosmetics (např. Eco baby SPF 50)
  • Eubiona Sun (SPF 20/30)
  • Biosolis

Nano

Naopak značka, která na obalu uvádí, že nanočástice používá, je:

  • Alverde z drogerií DM (možno nalézt na německých obalech)
  • PantheDerm Solar od firmy Dr. Muller
  • Avene - Mineral lotion
  • Daylong Baby
  • Bioderma Photoderm Mineral

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Saloos Koupelový olej růžové dřevo 125 ml

166 Kč
Shop

Sonnentor Skořice Cejlonská celá, BIO 18 g

74 Kč
Shop

Sonnentor Nové koření celé bio 35 g

80 Kč
Shop

Sonnentor Zeleninová polévka sv. Hildegardy 60 g, 6 ks

56 Kč
Shop

Sonnentor Kurkuma bio 40 g

74 Kč
Shop

Sonnentor Chilli vločky bio 45 g

90 Kč
Shop