Zpět nahoru

Složení opalovací kosmetiky a kosmetiky Karla Hádka a Daylong

Dobrý den,

nedávno jsem objevila Váš web a moc Vám za vaši osvětu děkuji. Udělala jsem revizi své kosmetiky a 2/3 šlo do koše. Je neuvěřitelné, v jaké nevědomosti člověk žil (a mnoho lidí stále žije). Také mě toto téma začalo více zajímat od doby, kdy jsem byla těhotná a dále teď, když mám dítě.

Mám konkrétní dotazy: 1) v článku Druhy UV filtrů píšete o chemických filtrech a že tyto filtry neobsahuje kosmetika Daylong. Našla jsem jeden vzorek Daylong ultra 25 UVA a ve složení je látka Ethylhexyl Methoxycinnamate, před kterou varujete. Dále tento vzorek obsahuje i parabeny. Možná každý jejich produkt obsahuje jiný filtr.

2) zinc oxide - v několika diskusích jsem se dočetla, že tato látka není dobrá, protože zinek je těžký kov a zůstává v těle, byť v malých množstvích. Proto jsem omezila i dětské krémy, které tuto látku obsahovaly. Naopak Vy tuto látku doporučujete (viz. minerální filtry). Také lékárník mi vysvětlil, že tato látka v krémech se do kůže nedostane. Momentálně tedy balancuji, ke kterému názoru se mám přiklonit.

3) máte zkušenosti s kosmetikou Karla Hádka? Konkrétně mě zaujaly opalovací oleje. Ohledně opalování se přikláním k názoru mazat se spíše oleji než opalovacími krémy s vysokými filtry (letos budu poprvé testovat oleje). Mimochodem zrovna vyhazuji všech asi 5 opalovacích mlék různých faktorů po přečtení složení.

Děkuji a přeji hodně inspirace při psaní článků.

S pozdravem Petra Plevová

1. Opalovací přípravky značky Daylong se opravdu liší složením produkt od produktu, a to včetně UV filtrů. Některé jejich výrobky obsahují minerální, jiné zase chemické UV filtry. Opalovací přípravek Daylong Baby jsme doporučovali ve starší verzi článku. Všechny články však pravidelně revidujeme s ohledem na nové informace. Nová doporučení nalezete v aktualizovaném článku Druhy UV filtrů v kosmetice.

2. Zinek je v kosmetice považován za bezpečný. Obavy jsou na místě u produktů, které mají formu aerosolu (spreje). Některé studie totiž naznačují, že zinek je toxický pro dýchací systém, pokud je vdechnut (není případ opalovací kosmetiky). Podle americké neziskové organizace EWG, která se detailně věnuje složení kosmetických produktů, jsou zinek a titan nejbezpečnějšími ingrediencemi v opalovací kosmetice.

3. Kosmetika Karla Hádka nabízí na ochranu před sluncem opalovací oleje, pozor však, některé mají velmi nízký UV filtr (SPF 4 a 6 nabízí jen velmi nízkou ochranu). Všechny opalovací oleje Karla Hádka obsahují chemické filtry (octocrylene, butyl Methoxydibenzoylmethane a BIS- ETHYLHEXYLOXYPHENOL), z nichž pouze posledně jmenovaný - jinak také nazývaný Tinosorb S - je považován za bezpečný.

Co ale především stojí za upozornění, je Retinyl palmitate - syntetický vitamín A - ve složení výrobku. Tento vitamín v opalovací kosmetice představuje veliké nebezpečí. Z nejnovějších studií amerických vládních vědců totiž vyplývá, že tato forma vitaminu A, pokud se aplikuje na kůži vystavenou slunečnímu záření, urychluje vývoj kožních nádorů a lézí (NTP 2009, 2011). V kosmetické databázi je tato látka hodnocena stupněm vysokého nebezpečí. Více o tom, jak zvolit správný opalovací přípravek, se dočtete v článku Opalovací krémy.

Složení opalovací kosmetiky se často mění. Opalovací prostředky, které doporučujeme aktuálně v roce 2014, jsou následující:

od Eco cosmetics Eco baby SPF 45, dále pro velmi citlivou pokožku neparfémovaný transparentní pleťový olej Eco cosmetics SPF 30. Bez nanočástic jsou i opalovací krémy značky Eubiona Sun (SPF 20/30) nebo Biosolis opalovací mléko pro děti SPF 30, Sun Spray SPF 15/30 či Biosolis extreme fluid SPF50+.

Dobrý den, co říkáte na krém Ladival pro normální až citlivou pleť ochrana 10, jsou tam nějaké špatné chemické filtry, nebo nanočástice? Nic takového jsem na první pohled nenašla, vzhledem k tomu, že tam nevidím oxid zinečnatý ani titan, tak je tam nejspíš nějaký chemický filtr, ale nejsem si jistá. Je tento krém lepší než Eco cosmetics ochranný krém SFP 50? děkuji moc za informaci.