Zpět nahoru

Alumina, silica a opalovací kosmetika GERnétic

Dotaz z kontaktního formuláře:

Dobrý den, 
v opalovacím krému GERnétic jsem našla složku "alumina" a "silica" je to 
v pořádku? 
Děkuji! 
Veronika

Silica, neboli oxid křemičitý, je vlastně nejobyčejnější ingredience písku. Pokud je jemný oxid křemičitý, používaný v průmyslu, pracovníky vdechován, pak je spojen s celou řadou problémů postihujících zejména dýchací cesty. V kosmetice při aplikaci na pokožku představuje malé, pokud vůbec nějaké, riziko pro člověka. Ovšem u produktů, které mohou být vdechnuty (např. kosmetické pudry) jsou částice oxidu křemičitého jemně pomleté na prach a mohou být tedy spojeny s dýchací (respirační) toxicitou.

Alumina je název používaný pro anorganické sloučeniny oxidu hliníku. V kosmetice se používá například jako protispékavá látka, plnidlo či absorbent. O této chemikálii je známo, že je pro člověka neurotoxická. V kosmetické databázi je hodnocena středním stupněm rizika. 

Ovšem pozor, opalovací kosmetika GERnétic obsahuje i další nebezpečné složky jako jsou parabeny (více zde), chemický UV filtr Ethylhexyl Methoxycinnamate (více v komentáři pod článkem) či BHT. Celkově tuto kosmetiku tedy nelze z hlediska bezpečnosti hodnotit příliš pozitivně.

V roce 2014 na základě nejnovějších studií kosmetická databáze Skindeep již hodnotí ingredienci alumina nízkým stupněm rizika.