Zpět nahoru

Oxid titančitý v kosmetice

Dobrý den,
narazila jsem na Vaše stránky. Zaujal mě článek se seznamem nejnebezpečnějších a nebezpečných látek v kosmetice. Jako hlavní zdroj uvádíte stránku www.cosmeticsdatabase.com - nepodařilo se mi tam tyto informace najít, možná je máte z jiného zdroje (můžete mi prosím napsat z jakého?).
Každopádně bych se chtěla zeptat na látku "oxid titaničitý" neboli "titanová běloba". Tato látka je uvedena jako riziková např. zde:
http://www.vitalia.cz/clanky/jedovaty-sampon-toxicky-tampon/
Zajímal by mě Váš názor na to - nenarazila jste v nějakých jiných zdrojích na to, jak to s touto látkou je? Neměla by být ve Vašem seznamu také?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den,
s pozdravem
Petra H.

Látka oxid titančitý (titanium dioxide) je anorganická sloučenina používaná v celé řadě výrobku péče o tělo, jako jsou opalovací krémy či dekorativní kosmetika (make-up, rtěnky, oční stíny, lesk na rty). V přírodě se vyskytuje v několika minerálních formách (odtud použití v přírodní kosmetice) nebo se vyrábí uměle. Z dostupných informací a studií vyplývá, že oxid titančitý neproníká kůží, problémem je ale jeho vdechnutí (pokud se nachází v sypké formě). Oxid titančitý se používá  také jako minerální filtr v opalovací kosmetice, zde si však je třeba dávat pozor na nanočástice. Více informací o tomto problému se dočtete v našem clánku http://avocados.cz/chemicke-mineralni-filtry.

Do seznamu nebezpečných ingrediencí nepatří, v kosmetické databázi je hodnocen stupněm nebezpečnosti 1-3 podle způsobu užívání (kdy stupeň 10 znamená nejvíce nebezpečnou ingredienci a stupeň 0 označuje naprosto bezpečnou složku), čili při aplikaci na kůži se jedná o bezpečnou látku (viz.http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/706561/TITANIUM_DIOXIDE/).