Zpět nahoru

Vhodný opalovací krém pro děti

Dotaz z kontaktního formuláře ze dne 30.4.2012

Dobrý den, 
se zájmem jsem si přečetla Váš článěk o chemických a minerálních 
filtrech. Právě se rozhoduju, jaký opalovací přípravek letos pořídit 
pro své děti ( 8 měsíců a 4 a půl let) které mají obě problémy s 
ekzémem. Nejlepší volbou proto tedy asi bude krém s minerálními filtry, 
ale teď nevím, jak s těma nanočásticema. Uvažovala jsem o opalovacím 
pčřípravku Avene, jenže v lékárnách mi ohledně nanočástic nikdo 
neporadí. 
Píšete, že podle vyhlášky od roku 2012 by informace o nanočásticích 
měly býtuvedeny na výrobku. 
Jaké krémy s minerálními filtry tedy nanočástice spolehlivě 
neobsahují ? Co byste doporučili ? 
Děkuji předem. 
S pozdravem 
Žambochová

Více o tomto tématu včetně doporučení konkrétních značek opalovacích krémů se dočtete v našem článku http://avocados.cz/chemicke-mineralni-filtry.

Stručně shrnuto: výrobci opalovací kosmetiky by měli povinně na obalu uvádět nanočástice od roku 2013.

Vybrat účinný a přitom bezpečný opalovací krém je v současné době u nás velký problém. Podle nových standardů EU musí všechny opalovací krémy dostatečně chránit nově i před UVA zářením (je stanoven povinný poměr ochrany UVA/UVB). Tím se řada výrobců přírodní kosmetiky dostala do “úzkých”, neboť je poměrně náročné takového poměru dosáhnout s čistě přírodními minerálními UV filtry bez nanočástic.

Příkladem značky opalovacích prostředků, které uvádějí, že nanočástice nepoužívají a které bychom doporučili, jsou opalovací krémy od Eco cosmetics: Eco baby SPF 45, dále pro velmi citlivou pokožku neparfémovaný transparentní pleťový olej Eco cosmetics SPF 30. Bez nanočástic jsou i opalovací krémy značky Eubiona Sun (SPF 20/30) nebo Biosolis opalovací mléko pro děti SPF 30, Sun Spray SPF 15/30 či Biosolis extreme fluid SPF50+.

Jedním z evropských výrobců certifikované přírodní kosmetiky je i značka Lavera. Zde je jejich prohlášení:"s cílem splnit nové přísné předpisy v EU nyní všechny opalovací přípravky Lavera nesoucí pečeť UVA obsahují obalené částečky oxidu zinečnatého. Typicky se velikost těchto částic pohybuje mezi 30nm a 300nm, ale většina částic je větších než 100nm (pozn. nanočástice jsou menší než 100nm). Lavera je přesvědčená, že pokud vystavíte svou kůži slunci, tak přidaná UVA ochrana v našem novém složení převáží veškerá zdravotní rizika spojená  s povrchově obalenými nanočásticemi oxidu zinečnatého.” Mezi oblíbené produkty této značky vhodné pro děti patří neparfemované LAVERA opalovací mléko ve spreji pro kojence a děti Neutral SPF 20.

V Evropě máme však i chemické filtry, které jsou poměrně bezpečné, a to i pro malé děti a navíc poskytují velmi dobrou ochranu i před UVA zářením. Jsou to filtry Meroxyl SX, XL, Tinosorb S a Tinosorb M. Hledejte je na obalu výrobků opalovací kosmetiky jako jsou Daylong, Vichy nebo La Roche-Posay. V případě, že budete takový opalovací krém pořizovat pro děti, upřednostňujte určitě takový, který není parfemovaný (více v článku http://avocados.cz/toxicke-vune) a neobsahuje parabeny.

Vždy však mějte na paměti, že nejúčinější ochranou před škodlivými slunečními paprsky je vyhnout se jim. Pak tu nejsou žádné pochybnosti o tom, zda jsou opalovací prostředky účinné či bezpečné. Krém by měl být až poslední linií obrany. Vyhýbejte se polednímu slunci, děti udržujte ve stínu a zakryjte pokud možno oblečením (široký klobouček, lehké plátěné kalhoty atd.).

Další podrobnosti o tématu se dočtete zde. 

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně opalovacich krémů Weleda Sun Spf 50 a Uriage Bariesun minerální Spf 50 . Jsou bez chemických filtrů i bez nanočástic? Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Tereza Neradova 

Dobrý den krém pro děti 1rok.URIAGE EAU THERMALE faktor 50.Hledala jsem bez nanočástic.Je to vhodné?DĚKUJI ZA NÁZOR.