Zpět nahoru

Co se skrývá pod obalem: Head and Shoulders Classic Clean

šampon proti lupům Head and Shoulders

V tom množství reklam na šampony s tvářemi známých celebrit, které na nás útočí ze všech stran, snadno zapomeneme na jednoduchou pravdu. A sice, že běžný šampon je většinou jen lahev uměle parfemovaného a chemicky obarveného mycího prostředku. A navzdory “vědeckým” tvrzením o obsahu speciálních ingrediencí  jako jsou například pro-vitamíny, je rozdíl mezi značkami běžných a designových šamponů většinou jen v ceně. Vyjímku, pokud jde o složení a původ ingrediencí, tvoří výrobky certifikované přírodní kosmetiky.

Vzhledem k tomu, že téměř 90 % z nás nakupuje šampony pravidelně, nejedná se o rostoucí trh. Výrobci tak intenzivně řeší, jak nám prodat ještě víc. O spotřebitele pak bojují tím, že šampony rozdělili do mnoha specializovaných podkategorií a dnes si tak v obchodě můžete koupit šampon nejen podle druhu vlasů, jejich barvy, ale třeba i stáří.

Head and Shoulders - značka šamponu proti lupům od společnosti Procter & Gamble (P&G) - je nejprodávanější šampon na světě. Každou minutu se prodá průměrně 110 lahví tohoto přípravku – celkem 29 miliónů ročně! Tato skutečnost není až tak překvapující, když uvážíme, že polovina z nás trpí nebo někdy bude postižena tímto nepříjemným stavem. Stojí však za zmínku, že šampony ze stáje P&G obsazují první tři místa v celosvětovém prodeji šamponů. Po Head & Shoulders obsazují šampony Pantene a Herbal Essences druhé a třetí místo.

Obecně jsou základem šampónů proti lupům mycí složky, do kterých se přidávají látky jako je coal tar, zinc pyrithizone, salicylic acid a selenium sulphide. Zatímco tyto látky mohou zmírnit svědění, snížit odlupování kůže, či rozbít lupy na menší kousky, které se snadněji vymyjí, žádná z těchto složek neumí omezit tvorbu lupů úplně. Navíc je třeba si uvědomit, že všechny chemické složky zabraňující či snižující vznik lupů, mají vedlejší účinky. Coal tar (uhelný dehet) je nejen známý allergen, ale i karcinogen. Jiné složky zase mohou dráždit kůži a oči. Konkrétně salicylic acid (kyselina salicylová) může být velmi výrazně dráždivá.

V případě masivního výskytu lupů mají nejvyšší účinek šampóny s obsahem ketokonazolu, což je antimykotikum (prostředek proti plísním). Vědci se totiž domnívají, že klíčovou roli v tvorbě lupů hrají kvasinkové mikroorganismy.Ketokonazole však může silně narušovat naši hormonální rovnováhu, dráždit kůži a navíc je toxický pro naše životní prostředí.

Jak je to ale se složením nejprodávanějšího šamponu světa Head and Shoulders? Posuďte sami. Tento šampon se vyrábí v devíti různých variantách. Níže uvedená tabulka ukazuje složení Head & Shoulders ve variantě Classic Clean, která byla aktuální na jaře 2013.

Ingredience: Aqua, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Glycol Distearate, Zinc Carbonate, Sodium Chloride, Sodium Xylenesulfonate, Zinc Pyrithione, Cocamidopropyl Betaine, Dimethicone, Parfum, Sodium Benzoate, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Hydrochloric Acid, Hexyl Cinnamal, Linalool, Butylphenyl Methylpropional, Magnesium Carbonate Hydroxide, Amonium Laureth Sulfate, Magnesium Nitrate, Sodium Polynaphthalenesulfonate, Methylchloroisothiazolinone, Magnesium Chloride, CI 42090, Citrid Acid, Methylisothiazolinone, Tetrasodium EDTA, CI 17200, DMDM Hydantoin.

Podívejme se teď blíže na ingredience, obsažené v šamponu Head & Shoulders Classic Clean, u kterých jsou známé vedlejší účinky.

Sodium Laureth Sulphate (SLES)  

Funkce: tenzid, který se vyrábí směšováním kyseliny sírové, monododecylesteru a sodné soli. Používá se k výrobě šamponů, tekutých mýdel, zubních past apod.

Nežádoucí účinky: podráždění kůže, očí, plic. Pokožku silně odmašťuje a ta se pak stává náchylnou k pronikání škodlivých látek. Je příčinou suché, zarudlé, svědivé pokožky. Existuje zde vysoké riziko kontaminace potenciálně toxickými nečistotami z výroby jako je 1,4–dioxane (látka známá svými karcinogenními a toxickými účinky na lidský organismus).

Zinc Pyrithione

Funkce: omezení tvorby lupů, biocidní kosmetická látka, konzervant, kondicionér, antiseboroikum (omezuje tvorbu kožního mazu).

Nežádoucí účinky: Je to látka perzistentní a bioamulativní (její koncentace se v organismu používáním zvyšuje), studie na zvířatech ukazují na poškození orgánů (toxicita). Zinc pyrithione je také toxický pro životní prostředí.

Parfum

Slovo parfum či vůně na etiketě výrobku představuje nezveřejněnou směs mnoha různých vonných látek a přísad. 95% chemikálií používaných ve vůních jsou syntetické sloučeniny pocházející z ropy, mnohé z nich jsou potvrzené toxiny či karcinogeny. Slovo parfum, fragrance či vůně v seznamu ingrediencí na obalu výrobku tak může znamenat přítomnost až čtyř tisíc různých chemických ingrediencí.

Funkce: vůně, maskování chemických odérů

Nežádoucí účinky: silný alergen, spouštěč astmatických reakcí, vyvolává dýchací potíže, bolesti hlavy, nevolnost, dráždí kůži a způsobuje dermatitidu. Některé vonné látky, jako je např. syntetické pyžmo či ftaláty, mohou ovlivňovat reprodukční systém (narušovat hormonální rovnováhu).

Sodium Polynaphthalenesulfonate

Funkce: stabilizátor emulze, surfaktant, tvoba gelu

Nežádoucí účinky: perzistentní a bioamulativní (jeho koncentace v organismu se používáním zvyšuje). Klasifikován jako toxický nebo zdraví škodlivý pro orgány člověka.

Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone

Funkce: konzervanty, značené také jako Kathon CG

Nežádoucí účinky: silné alergeny, rychle se váží na kůži a zůstávají tam dlouho po použití. Dráždí kůži, oči i plíce. Některá evidence naznačuje, že methylchloroisothiazolinone může být karcinogenní. Laboratorní studie mozkových buněk savců rovněž naznačují, že methylisothiazolinone může být neurotoxický (poškozovat náš nervový systém).

DMDM Hydantoin

Funkce: antimikrobiální (ničící mikroby) konzervační prostředek

Nežádoucí účinky: DMDM Hydantoin dráždí kůži, oči a v aerosolových produktech plíce. Uvolňuje se z něj formaldehyd – látka způsobující rakovinu. Navíc u lidí, kteří jsou látkám uvolňujícím formaldehyd vystaveni, se mohou vyvinout alergie na formaldehyd či na tyto látky samotné a jejich rozkladné produkty.

Léčba pomocí přírody

Jak je vidět, šampon Head and Shoulders vede s lupy na naší hlavě chemickou válku. Nabízí se otázka, zda existují i jiné, přirozenější postupy se stejným účinkem. Ovšemže ano! Většina z nás však o těchto alternativách léčby lupů mnoho neslyšela, neboť nemají za sebou velký reklamní rozpočet. Řada odborníků se shoduje, že lupy souvisí s plísněmi v organismu. Nabízí se tedy řešení tohoto problému zevnitř. Efektivní stravovací opatření zahrnuje omezení příjmu cukru a potravin s obsahem kvasnic a doplněním stravy o B-complex, probiotika (acidofilus a bifidus) a dostatek příjmu vody každý den.

Esenciální oleje

Další možností je lokální použití přírodních esenciálních olejů. To jsou vonné látky přírodního původu obsažené v listech, plodech, květech, oddencích i kořenech rostlin. Například esenciální olej Tea Tree je známý svými protiplísňovými účinky a může tak být k potlačení tvorby lupů užitečný. Přidejte pár kapek Tea Tree oleje do šampónu či kondicionéru při každém mytí vlasů nebo přidejte cca 1 lžičku Tea Tree oleje do celého balení. Pro maximální efekt nechte ve vlasech působit 3-5 minut, poté důkladně opláchněte. 

Stejně pozitivně se jeví i účinky esenciálních olejů z rozmarýnu a tymiánu, které mohou být aplikovány na vlasy před spaním ve směsi s jablečným octem či nálev z rozmarýnu, kterým si ženy již v dávné minulosti oplachovaly vlasy. Také citrónová šťáva zabraňuje šupinatění kůže a snižuje tvorbu lupů. Šťávu z jednoho citrónu přecedíme přes nekovové sítko a vlijeme do jednoho litru vlažné převařené vody. Po umytí vlasy opláchneme, jemně osušíme a necháme volně uschnout.

Ve výčtu přírodních složek bychom mohli pokračovat. Avšak pozor: některé vonné látky přírodního původu patří také mezi alergeny. Ověřte si tedy, zda nemáte na tyto ingredience alergii.

Hexyl Cinnamal

složka vůně buď uměle vyrobená nebo přírodní látka odvozená z esenciálního oleje heřmánku.

Linalool

přirozeně se vyskytující terpenový alkohol, který je podstatnou součástí éterických olejů mandarinky, máty, růže, citrónu, grapefruitu, limetky, skořice, levandule, heřmánku a dalších

Funkce: vonné přísady

Nežádoucí účinky: silné alergeny, které musí být uvedeny na etiketě výrobku. Mohou způsobit podráždění kůže, očí nebo dýchacích cest a vyvolat astmatické záchvaty.

Další doporučení

Omezte používání stylingových přípravků, některé z nich mohou tvorbu lupů zhoršovat. Pokud máte lupy, zamyslete se nad produkty, které pravidelně používáte. Pokud váš sestřih vlasů vyžaduje mnoho gelů a sprejů, zvažte změnu stylu.

Stres zhoršuje tvorbu lupů. Také se negativně projevuje na dalších částech vašeho těla. Pokuste se tedy snížit úroveň stresu ve vašem životě nebo se ho naučte lépe zvládat. Omezte příjem kofeinu a zkuste cvičit třeba jógu.

Buďte trpěliví, léčba může nějakou dobu trvat. Pokud nevidíte výsledky během několika dní, nevzdávejte to. 

Pro ty, kteří chtějí dát v boji s lupy přednost přírodě a upřednostňují jednoduché řešení, jsou k dispozici ekologické a zdraví neškodné alternativy od výrobců přírodní kosmetiky.

Podělte se o své zkušenosti!

Jaký postup se vám při léčbě lupů osvědčil? Jaký výrobek jste použili? Kolik vás to stálo času a peněz? Podělte se o své zkušenosti s dalšími čtenáři nebo vložte své dotazy do diskuze.

Jakou značku přírodní kosmetiky používáte nebo byste rádi vyzkoušeli?